Amphenol Aerospace Operations SJTG06RT-22-53SB(014)
SJTG06RT-22-53SB(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJTG06RT-22-53SB(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJTG06RT-22-53SB(014).pdf
Availability of SJTG06RT-22-53SB(014)
QUANTITY
SJTG06RT-22-53SB(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTG06RT-22-53SB(014)
Internal Part NumberEIS-SJTG06RT-22-53SB(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert22-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTG06RT-22-53SB(014)
Related LinksSJTG06RT-2, SJTG06RT-22-53SB(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTG06RT-22-53SB(014) Details Description
Related parts for SJTG06RT-22-53SB(014)
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-6 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" .50MM 50 POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.00M OHM 1% 100 PPM 0.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 2.54MM VERT datasheet.pdf
RES 98.8 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf