| Internal Part Number | EIS-20021221-00012D1LF | |
| Product Training Modules | Minitek127™ Connector System | |
| Featured Product | MINITEK 127™ Connector System MezzSelect | |
| Standard Package | 26 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | Minitek 127™ 20021221 | |
| Packaging | Tube | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Shrouded | |
| Number of Positions | 12 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.050" (1.27mm) | |
| Contact Mating Length | 0.120" (3.05mm) | |