Vishay/Dale RWR89S1780FSS73
RWR89S1780FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1780FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 178 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1780FSS73.pdf
Availability of RWR89S1780FSS73
QUANTITY
RWR89S1780FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1780FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S1780FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1780FSS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S1780FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1780FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S1780FSS73
CONN PIN 22-30AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1209 SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
LED BLUE/GREEN CLEAR 4DIP T/H datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 14 RES 1K OHM 16DRT datasheet.pdf