FFF 20021311-00018T8LF
20021311-00018T8LF picture photo
Mfg. Part Number
20021311-00018T8LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Through Hole
Datasheet Download
20021311-00018T8LF.pdf
Availability of 20021311-00018T8LF
QUANTITY
20021311-00018T8LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20021311-00018T8LF
Internal Part NumberEIS-20021311-00018T8LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package23
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMinitek 127™ 20021311
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20021311-00018T8LF
Related Links20021311-, 20021311-00018T8LF Datasheet, FFF Distributor
20021311-00018T8LF Details Description
Related parts for 20021311-00018T8LF
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC SIGNAL LINE PROTECTOR 18-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE MOD 3PH BRDG 1200V 100A datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT PIN datasheet.pdf