FFF 20021311-00054T8LF
20021311-00054T8LF picture photo
Mfg. Part Number
20021311-00054T8LF
Brief Description
Connector Receptacle 54 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Through Hole
Datasheet Download
20021311-00054T8LF.pdf
Availability of 20021311-00054T8LF
QUANTITY
20021311-00054T8LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20021311-00054T8LF
Internal Part NumberEIS-20021311-00054T8LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMinitek 127™ 20021311
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20021311-00054T8LF
Related Links20021311-, 20021311-00054T8LF Datasheet, FFF Distributor
20021311-00054T8LF Details Description
Related parts for 20021311-00054T8LF
CONN HEADER RTANG .100 6POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 5MM datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 2.1MM 12-24VDC datasheet.pdf
WR-MPC3 MICRO POWER CONNECTOR datasheet.pdf
MICRO 100C S 20" WHT FLOAT NI datasheet.pdf