FFF 20021611-00050T8LF
20021611-00050T8LF picture photo
Mfg. Part Number
20021611-00050T8LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HD EJECT VT TH
Datasheet Download
20021611-00050T8LF.pdf
Availability of 20021611-00050T8LF
QUANTITY
20021611-00050T8LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20021611-00050T8LF
Internal Part NumberEIS-20021611-00050T8LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMinitek 127™ 20021611
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20021611-00050T8LF
Related Links20021611-, 20021611-00050T8LF Datasheet, FFF Distributor
20021611-00050T8LF Details Description
Related parts for 20021611-00050T8LF
IC LDO REGULATOR 7A 2.5V DDPAK-7 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 470 OHM 14SOIC datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 90A 600V datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 28POS datasheet.pdf
CONNECTPORT X2 GATEWAY COMM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 480MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 17POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 16POS datasheet.pdf