Souriau Connection Technology 85106P1418P50
85106P1418P50 picture photo
Mfg. Part Number
85106P1418P50
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
85106P1418P50.pdf
Availability of 85106P1418P50
QUANTITY
85106P1418P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85106P1418P50
Internal Part NumberEIS-85106P1418P50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesRemovable Backshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85106P1418P50
Related Links85106P, 85106P1418P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85106P1418P50 Details Description
Related parts for 85106P1418P50
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ FAST SPEED UP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 4CH 40-LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf