Vishay/Vitramon VJ0402D0R1BLBAJ
VJ0402D0R1BLBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R1BLBAJ
Brief Description
CAP CER 0.1PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R1BLBAJ.pdf
Availability of VJ0402D0R1BLBAJ
QUANTITY
VJ0402D0R1BLBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R1BLBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R1BLBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.10pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R1BLBAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R1BLBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R1BLBAJ Details Description
Related parts for VJ0402D0R1BLBAJ
CONN HEADER 22POS .100 SGL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15V 5.2KV datasheet.pdf
IC USB OPT MOUSE SENSOR 18-DIP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 652BGA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
ISO-TEST TEST-LEAD KIT AMB-5KV-D datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf