Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J472CS
RC1608J472CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J472CS
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J472CS.pdf
Availability of RC1608J472CS
QUANTITY
RC1608J472CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J472CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J472CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J472CS
Related LinksRC1608, RC1608J472CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J472CS Details Description
Related parts for RC1608J472CS
TRANS NPN/PNP 40V/60V SOT363 datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 50A datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLLSIDE ROTARY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
9+9 WAY M VERT SMT W/JS datasheet.pdf
PIN-STAKED FLEX JUMPER 4POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 285MA 1.8 OHM datasheet.pdf