Curtis Industries 2008-3/4ST
2008-3/4ST picture photo
Mfg. Part Number
2008-3/4ST
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm)
Datasheet Download
2008-3/4ST.pdf
Availability of 2008-3/4ST
QUANTITY
2008-3/4ST Order Process
Ship out your order
Specifications of 2008-3/4ST
Internal Part NumberEIS-2008-3/4ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series2000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits8
Number of Wire Entries16
Pitch0.438" (11.12mm)
Number of Rows2
Current Rating30A
Voltage Rating-
Wire Gauge10 AWG
Top TerminationScrews with Solder Lugs, Single
Bottom TerminationClosed
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw FinishTin
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature110°C
Material - InsulationPolyphenylene Oxide (PPO)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2008-3/4ST
Related Links2008-, 2008-3/4ST Datasheet, Curtis Industries Distributor
2008-3/4ST Details Description
Related parts for 2008-3/4ST
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC USB/VIDEO/AUDIO SW 20TSSOP datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC HEX INV OPEN DRAIN 14TSSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 10% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
FOR DP-100 SENSOR MOUNT BRACKET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf