Microchip Technology PIC24HJ64GP502-E/SO
PIC24HJ64GP502-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC24HJ64GP502-E/SO
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC24HJ64GP502-E/SO.pdf
Availability of PIC24HJ64GP502-E/SO
QUANTITY
PIC24HJ64GP502-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24HJ64GP502-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC24HJ64GP502-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
SeriesPIC® 24H
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24HJ64GP502-E/SO
Related LinksPIC24HJ64, PIC24HJ64GP502-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24HJ64GP502-E/SO Details Description
Related parts for PIC24HJ64GP502-E/SO
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 4.59K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE ENTRY KIT datasheet.pdf
SENSOR PROX 2.1MM PNP 12-24VDC datasheet.pdf
IC PCI-PCI BRIDGE 2PORT LBGA datasheet.pdf
AQJ SSR 15A 75-264VAC datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STRGHT SKT datasheet.pdf