E-Switch 200AWMSP1T1A1M7RE
200AWMSP1T1A1M7RE picture photo
Mfg. Part Number
200AWMSP1T1A1M7RE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
200AWMSP1T1A1M7RE.pdf
Availability of 200AWMSP1T1A1M7RE
QUANTITY
200AWMSP1T1A1M7RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 200AWMSP1T1A1M7RE
Internal Part NumberEIS-200AWMSP1T1A1M7RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information200A Series RoHS Cert of Compliance
3D Model200AWMSPxT1A1M7xE.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series200A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length10.16mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200AWMSP1T1A1M7RE
Related Links200AWMSP, 200AWMSP1T1A1M7RE Datasheet, E-Switch Distributor
200AWMSP1T1A1M7RE Details Description
Related parts for 200AWMSP1T1A1M7RE
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 1608 datasheet.pdf
CONN HEADER PH TOP 5POS 2MM datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 119BGA datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 7.5X4.2" datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 100K PROG 160K datasheet.pdf
ANT&ENCL ASSY 2.3GHZ 14DBI 8"MC datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 2W DO204AL datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR V/PEGS V-0 /DH 24 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP TRIM 0.8-38PF 750V SURF MNT datasheet.pdf