E-Switch 200AWMSP4T2A1M7QE
200AWMSP4T2A1M7QE picture photo
Mfg. Part Number
200AWMSP4T2A1M7QE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V
Datasheet Download
200AWMSP4T2A1M7QE.pdf
Availability of 200AWMSP4T2A1M7QE
QUANTITY
200AWMSP4T2A1M7QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 200AWMSP4T2A1M7QE
Internal Part NumberEIS-200AWMSP4T2A1M7QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information200A Series RoHS Cert of Compliance
3D Model200AWMSPxT2A1M7xE.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series200A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length6.10mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200AWMSP4T2A1M7QE
Related Links200AWMSP, 200AWMSP4T2A1M7QE Datasheet, E-Switch Distributor
200AWMSP4T2A1M7QE Details Description
Related parts for 200AWMSP4T2A1M7QE
CONN RECEPT 61POS W/PINS CRIMP datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA datasheet.pdf
CAP 360F 0% +20% 2.7V T/H datasheet.pdf
IC REG 1PHASE BUCK 40QFN datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 360MA 290 MOHM datasheet.pdf
RES 9.8K OHM 3/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
BRACKET datasheet.pdf
GRIP HOUSING, RIGHT datasheet.pdf
XFMR TNY254 6V 12V NPB datasheet.pdf