Rubycon 200BXA68MEFC12.5X25
200BXA68MEFC12.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
200BXA68MEFC12.5X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200BXA68MEFC12.5X25.pdf
Availability of 200BXA68MEFC12.5X25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
200BXA68MEFC12.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200BXA68MEFC12.5X25
Internal Part NumberEIS-200BXA68MEFC12.5X25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXA
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200BXA68MEFC12.5X25
Related Links200BXA68M, 200BXA68MEFC12.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
200BXA68MEFC12.5X25 Details Description
Related parts for 200BXA68MEFC12.5X25
SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC datasheet.pdf