Rubycon 200BXF33MT810X16
200BXF33MT810X16 picture photo
Mfg. Part Number
200BXF33MT810X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200BXF33MT810X16.pdf
Availability of 200BXF33MT810X16
QUANTITY
200BXF33MT810X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200BXF33MT810X16
Internal Part NumberEIS-200BXF33MT810X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current260mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200BXF33MT810X16
Related Links200BXF33, 200BXF33MT810X16 Datasheet, Rubycon Distributor
200BXF33MT810X16 Details Description
Related parts for 200BXF33MT810X16
IC SWITCH SPST SOT23-6 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 3-5.5V ESD 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.374 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MOSFET N CH 600V 30.8A 5DFN datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C064MS-3 0C1-2-V8 datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 176UFBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf