Vishay Semiconductor/Diodes Division 200CNQ040
200CNQ040 picture photo
Mfg. Part Number
200CNQ040
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 40V 100A TO244AB
Datasheet Download
200CNQ040.pdf
Availability of 200CNQ040
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
200CNQ040 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200CNQ040
Internal Part NumberEIS-200CNQ040
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If540mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 40V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200CNQ040
Related Links200C, 200CNQ040 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
200CNQ040 Details Description
Related parts for 200CNQ040
Connector Receptacle HDMI 19 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
MON RELAY 3PHASE 2X2PDT 690VAC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 950MA 90 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf