Vishay Semiconductor/Diodes Division 200HF80PV
200HF80PV picture photo
Mfg. Part Number
200HF80PV
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 200A DO205AC
Datasheet Download
200HF80PV.pdf
Availability of 200HF80PV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
200HF80PV Order Process
Ship out your order
Specifications of 200HF80PV
Internal Part NumberEIS-200HF80PV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDO205-Ax, B-8 Mounting Instr
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.45V @ 628A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15mA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AC, DO-30, Stud
Supplier Device PackageDO-205AC (DO-30)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200HF80PV
Related Links200H, 200HF80PV Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
200HF80PV Details Description
Related parts for 200HF80PV
IC OPAMP GP 60MHZ 8DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN SPRING 64POS DUAL .137 PCB datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
BASED LED MIDGET GROOVE WHITE datasheet.pdf
RES 511 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRIPOD MTG ACCESSORY/HOLDER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 13A 125V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 121.109MHZ 6-CLCC datasheet.pdf