Rubycon 200HXC470MEFCSN22X40
200HXC470MEFCSN22X40 picture photo
Mfg. Part Number
200HXC470MEFCSN22X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
200HXC470MEFCSN22X40.pdf
Availability of 200HXC470MEFCSN22X40
QUANTITY
200HXC470MEFCSN22X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200HXC470MEFCSN22X40
Internal Part NumberEIS-200HXC470MEFCSN22X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHXC
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.41A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200HXC470MEFCSN22X40
Related Links200HXC470M, 200HXC470MEFCSN22X40 Datasheet, Rubycon Distributor
200HXC470MEFCSN22X40 Details Description
Related parts for 200HXC470MEFCSN22X40
IDC CABLE - MPR16K/MC16M/MPR16K datasheet.pdf
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 36-VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC SMC datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf