Rubycon 200LLE2.2MEFC6.3X11
200LLE2.2MEFC6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
200LLE2.2MEFC6.3X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200LLE2.2MEFC6.3X11.pdf
Availability of 200LLE2.2MEFC6.3X11
QUANTITY
200LLE2.2MEFC6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200LLE2.2MEFC6.3X11
Internal Part NumberEIS-200LLE2.2MEFC6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLLE
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200LLE2.2MEFC6.3X11
Related Links200LLE2.2, 200LLE2.2MEFC6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
200LLE2.2MEFC6.3X11 Details Description
Related parts for 200LLE2.2MEFC6.3X11
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
SIREN 220VAC 32 TONE datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
LATCH HANDLE PADLOCKING 3PT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.225V 0.735W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf