Rubycon 200LLE4.7MEFC6.3X11
200LLE4.7MEFC6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
200LLE4.7MEFC6.3X11
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200LLE4.7MEFC6.3X11.pdf
Availability of 200LLE4.7MEFC6.3X11
QUANTITY
200LLE4.7MEFC6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200LLE4.7MEFC6.3X11
Internal Part NumberEIS-200LLE4.7MEFC6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesLLE
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current49mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200LLE4.7MEFC6.3X11
Related Links200LLE4.7, 200LLE4.7MEFC6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
200LLE4.7MEFC6.3X11 Details Description
Related parts for 200LLE4.7MEFC6.3X11
IC REG LDO 5V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 60A CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
RES SMD 10.9K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf