Rubycon 200LLE6.8MEFCTA8X9
200LLE6.8MEFCTA8X9 picture photo
Mfg. Part Number
200LLE6.8MEFCTA8X9
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200LLE6.8MEFCTA8X9.pdf
Availability of 200LLE6.8MEFCTA8X9
QUANTITY
200LLE6.8MEFCTA8X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200LLE6.8MEFCTA8X9
Internal Part NumberEIS-200LLE6.8MEFCTA8X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesLLE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current62mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200LLE6.8MEFCTA8X9
Related Links200LLE6.8, 200LLE6.8MEFCTA8X9 Datasheet, Rubycon Distributor
200LLE6.8MEFCTA8X9 Details Description
Related parts for 200LLE6.8MEFCTA8X9
IC A/D CONV 14BIT SAMPLNG 16SSOP datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 8MHZ 14SOIC datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 19MM datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT YLW LC 0.56" CC datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf