E-Switch 200MSP3T4B2M7RE
200MSP3T4B2M7RE picture photo
Mfg. Part Number
200MSP3T4B2M7RE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
200MSP3T4B2M7RE.pdf
Availability of 200MSP3T4B2M7RE
QUANTITY
200MSP3T4B2M7RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 200MSP3T4B2M7RE
Internal Part NumberEIS-200MSP3T4B2M7RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information200 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series200
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.70mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200MSP3T4B2M7RE
Related Links200MSP3, 200MSP3T4B2M7RE Datasheet, E-Switch Distributor
200MSP3T4B2M7RE Details Description
Related parts for 200MSP3T4B2M7RE
JUMPER-H1503TR/A3048A/X 4" datasheet.pdf
FUSE CERM 4A 250VAC 125VDC 5X20 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
VARISTOR 504V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
25MM HS ASSY A-TEMP datasheet.pdf
BRIDGE INNER PANEL FITS 1800H datasheet.pdf
IC DGTL CTRLR 32LFCSP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 2CH GATE DRVR 14LGA datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT datasheet.pdf