Rubycon 200MXC2200MEFCSN35X50
200MXC2200MEFCSN35X50 picture photo
Mfg. Part Number
200MXC2200MEFCSN35X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
200MXC2200MEFCSN35X50.pdf
Availability of 200MXC2200MEFCSN35X50
QUANTITY
200MXC2200MEFCSN35X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200MXC2200MEFCSN35X50
Internal Part NumberEIS-200MXC2200MEFCSN35X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200MXC2200MEFCSN35X50
Related Links200MXC2200, 200MXC2200MEFCSN35X50 Datasheet, Rubycon Distributor
200MXC2200MEFCSN35X50 Details Description
Related parts for 200MXC2200MEFCSN35X50
TRANS NPN 45V 3A SOT-223 datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 840MA 66 MOHM datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-TSSOP datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 5MM 9.57" datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
RES 6.43 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
600 L, 5MM PITCH, 3M RANGE datasheet.pdf