Rubycon 200MXC220MEFCSN20X25
200MXC220MEFCSN20X25 picture photo
Mfg. Part Number
200MXC220MEFCSN20X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
200MXC220MEFCSN20X25.pdf
Availability of 200MXC220MEFCSN20X25
QUANTITY
200MXC220MEFCSN20X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200MXC220MEFCSN20X25
Internal Part NumberEIS-200MXC220MEFCSN20X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200MXC220MEFCSN20X25
Related Links200MXC220M, 200MXC220MEFCSN20X25 Datasheet, Rubycon Distributor
200MXC220MEFCSN20X25 Details Description
Related parts for 200MXC220MEFCSN20X25
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER RT ANG 16POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO214AB datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 2POLE 3DECK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf
CCII, STRATOTHERM, 18-16, HEAD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf