Schaffner EMC Inc. FN9233R-15-06
FN9233R-15-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9233R-15-06
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
FILTER HI PERFORM IEC INLET 15A
Datasheet Download
FN9233R-15-06.pdf
Availability of FN9233R-15-06
QUANTITY
FN9233R-15-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9233R-15-06
Internal Part NumberEIS-FN9233R-15-06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 9233
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor, Front or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.50mm x 21.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9233R-15-06
Related LinksFN9233, FN9233R-15-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9233R-15-06 Details Description
Related parts for FN9233R-15-06
IDC CABLE-ASR14G/ AE14G / ASR14G datasheet.pdf
SUPPRESSOR ESD 9 PIN D SUB REAR datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 32A TO-220 datasheet.pdf
RES 22K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 5.21MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 13A 125V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FUSE 4.0A 125VAC FAST 1206 datasheet.pdf