Rubycon 200MXG820MEFCSN25X35
200MXG820MEFCSN25X35 picture photo
Mfg. Part Number
200MXG820MEFCSN25X35
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
200MXG820MEFCSN25X35.pdf
Availability of 200MXG820MEFCSN25X35
QUANTITY
200MXG820MEFCSN25X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200MXG820MEFCSN25X35
Internal Part NumberEIS-200MXG820MEFCSN25X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.04A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200MXG820MEFCSN25X35
Related Links200MXG820M, 200MXG820MEFCSN25X35 Datasheet, Rubycon Distributor
200MXG820MEFCSN25X35 Details Description
Related parts for 200MXG820MEFCSN25X35
IDC CABLE - HPK50H/AE50M/HPK50H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf