Panasonic Electronic Components ECW-H20912HVB
ECW-H20912HVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H20912HVB
Brief Description
CAP FILM 9100PF 3% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H20912HVB.pdf
Availability of ECW-H20912HVB
QUANTITY
ECW-H20912HVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H20912HVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H20912HVB
PackagingBulk
Capacitance9100pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.394" W (23.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.945" (24.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H20912HVB
Related LinksECW-H2, ECW-H20912HVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H20912HVB Details Description
Related parts for ECW-H20912HVB
IC OPAMP GP 525KHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 120NS 56TSOP datasheet.pdf
IC DEEP SYNC FIFO 128KX9 32-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
SW ROD ACT SPDT 15A SCRW 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Socket 86 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 339MA 1.8 OHM datasheet.pdf