Rubycon 200SXC470MEFCSN30X25
200SXC470MEFCSN30X25 picture photo
Mfg. Part Number
200SXC470MEFCSN30X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
200SXC470MEFCSN30X25.pdf
Availability of 200SXC470MEFCSN30X25
QUANTITY
200SXC470MEFCSN30X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200SXC470MEFCSN30X25
Internal Part NumberEIS-200SXC470MEFCSN30X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSXC
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.48A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200SXC470MEFCSN30X25
Related Links200SXC470M, 200SXC470MEFCSN30X25 Datasheet, Rubycon Distributor
200SXC470MEFCSN30X25 Details Description
Related parts for 200SXC470MEFCSN30X25
GDT 230V 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFH07T/AE07/AFH07T datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CAP MICA 33PF 1% 1KV 1210 datasheet.pdf
OSC PROG HCSL 3.3V 150PPM OE SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 23.8VC SMB datasheet.pdf
POWER DEVICE CARTRIDGE 20A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf