Rubycon 200SXG1000MEFCSN30X35
200SXG1000MEFCSN30X35 picture photo
Mfg. Part Number
200SXG1000MEFCSN30X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
200SXG1000MEFCSN30X35.pdf
Availability of 200SXG1000MEFCSN30X35
QUANTITY
200SXG1000MEFCSN30X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200SXG1000MEFCSN30X35
Internal Part NumberEIS-200SXG1000MEFCSN30X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSXG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200SXG1000MEFCSN30X35
Related Links200SXG1000, 200SXG1000MEFCSN30X35 Datasheet, Rubycon Distributor
200SXG1000MEFCSN30X35 Details Description
Related parts for 200SXG1000MEFCSN30X35
ROUND STANDOFF M6 NYLON datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT SMPS CM SOT223 datasheet.pdf
SWITCH PUSH HALL EFF 50MA 28V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 316 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf