Rubycon 200TXW120MEFC10X45
200TXW120MEFC10X45 picture photo
Mfg. Part Number
200TXW120MEFC10X45
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200TXW120MEFC10X45.pdf
Availability of 200TXW120MEFC10X45
QUANTITY
200TXW120MEFC10X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200TXW120MEFC10X45
Internal Part NumberEIS-200TXW120MEFC10X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTXW
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200TXW120MEFC10X45
Related Links200TXW120, 200TXW120MEFC10X45 Datasheet, Rubycon Distributor
200TXW120MEFC10X45 Details Description
Related parts for 200TXW120MEFC10X45
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80NS 48TSOP datasheet.pdf
IC CLK ZDB 8OUT 133MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
RES 200K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
508 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf