Rubycon 200TXW220MEFC18X25
200TXW220MEFC18X25 picture photo
Mfg. Part Number
200TXW220MEFC18X25
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200TXW220MEFC18X25.pdf
Availability of 200TXW220MEFC18X25
QUANTITY
200TXW220MEFC18X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200TXW220MEFC18X25
Internal Part NumberEIS-200TXW220MEFC18X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTXW
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200TXW220MEFC18X25
Related Links200TXW220, 200TXW220MEFC18X25 Datasheet, Rubycon Distributor
200TXW220MEFC18X25 Details Description
Related parts for 200TXW220MEFC18X25
RETAINER WIRE T105 datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.93V SC59-3 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
MOTION CONTROL MODULE 2 AXIS datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 1.01M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf