Rubycon 200VXG470MEFCSN25X30
200VXG470MEFCSN25X30 picture photo
Mfg. Part Number
200VXG470MEFCSN25X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
200VXG470MEFCSN25X30.pdf
Availability of 200VXG470MEFCSN25X30
QUANTITY
200VXG470MEFCSN25X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200VXG470MEFCSN25X30
Internal Part NumberEIS-200VXG470MEFCSN25X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.54A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200VXG470MEFCSN25X30
Related Links200VXG470M, 200VXG470MEFCSN25X30 Datasheet, Rubycon Distributor
200VXG470MEFCSN25X30 Details Description
Related parts for 200VXG470MEFCSN25X30
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 288.75VC SMD datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 16-QFN datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 14.5"L X 12.72"W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 430PF 200V NP0 1111 datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 1K OHM 24DRT datasheet.pdf
ATTENUATOR 7 DB DC 18GHZ datasheet.pdf