ASSMANN WSW Components A-DF-37-A/KG-T4S
A-DF-37-A/KG-T4S picture photo
Mfg. Part Number
A-DF-37-A/KG-T4S
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
A-DF-37-A/KG-T4S.pdf
Availability of A-DF-37-A/KG-T4S
QUANTITY
A-DF-37-A/KG-T4S Order Process
Ship out your order
Specifications of A-DF-37-A/KG-T4S
Internal Part NumberEIS-A-DF-37-A/KG-T4S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-DF-37-A/KG-T4S
Related LinksA-DF-37-, A-DF-37-A/KG-T4S Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-DF-37-A/KG-T4S Details Description
Related parts for A-DF-37-A/KG-T4S
BATT BACKUP 980W W/CDROM SOFTWR datasheet.pdf
IC DUAL INVERTER GATE SOT-563 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DIES CLOSED END CONN 22-12AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf