Ohmite RC0R5DB39R0JE
RC0R5DB39R0JE picture photo
Mfg. Part Number
RC0R5DB39R0JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39 OHM 5% 1/2W J LEAD
Datasheet Download
RC0R5DB39R0JE.pdf
Availability of RC0R5DB39R0JE
QUANTITY
RC0R5DB39R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0R5DB39R0JE
Internal Part NumberEIS-RC0R5DB39R0JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.625" L x 0.273" W (15.88mm x 6.93mm)
Height0.231" (5.87mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0R5DB39R0JE
Related LinksRC0R5D, RC0R5DB39R0JE Datasheet, Ohmite Distributor
RC0R5DB39R0JE Details Description
Related parts for RC0R5DB39R0JE
IC DRIVER VID FLTR SELECT 32LQFP datasheet.pdf
HOLDER BATT 2-D 6" WIRE LEADS datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
RES 220 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RESISTIVE & OPTICAL BUSHING datasheet.pdf
CUT&POLISH WHEEL 16X1X12" 7A VFN datasheet.pdf