Rubycon 200WXA6.8MEFCTA8X9
200WXA6.8MEFCTA8X9 picture photo
Mfg. Part Number
200WXA6.8MEFCTA8X9
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200WXA6.8MEFCTA8X9.pdf
Availability of 200WXA6.8MEFCTA8X9
QUANTITY
200WXA6.8MEFCTA8X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200WXA6.8MEFCTA8X9
Internal Part NumberEIS-200WXA6.8MEFCTA8X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current60mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200WXA6.8MEFCTA8X9
Related Links200WXA6.8, 200WXA6.8MEFCTA8X9 Datasheet, Rubycon Distributor
200WXA6.8MEFCTA8X9 Details Description
Related parts for 200WXA6.8MEFCTA8X9
SWITCH REED MAG 5-15AT SHT-GULL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.25A 280 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SLD 5.08V/4/90 3.2 GN datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf