Littelfuse 2016L100/33DR
2016L100/33DR picture photo
Mfg. Part Number
2016L100/33DR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 33V 1.1A 2016 SMD
Datasheet Download
2016L100/33DR.pdf
Availability of 2016L100/33DR
QUANTITY
2016L100/33DR Order Process
Ship out your order
Specifications of 2016L100/33DR
Internal Part NumberEIS-2016L100/33DR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 2016L
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max33V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.1A
Current - Trip (It)2.2A
R Min/Max0.100 ~ 0.400 Ohm
Time to Trip0.5s
Package / Case2016 (5041 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2016L100/33DR
Related Links2016L1, 2016L100/33DR Datasheet, Littelfuse Distributor
2016L100/33DR Details Description
Related parts for 2016L100/33DR
CAP CER 33PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC ASYNC FIFO MEM 1KX9 32-TQFP datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 1A DO214AA datasheet.pdf