Vishay Semiconductor/Diodes Division 201CMQ045PBF
201CMQ045PBF picture photo
Mfg. Part Number
201CMQ045PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 45V 100A TO244AB
Datasheet Download
201CMQ045PBF.pdf
Availability of 201CMQ045PBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
201CMQ045PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of 201CMQ045PBF
Internal Part NumberEIS-201CMQ045PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If670mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 45V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)201CMQ045PBF
Related Links201CMQ, 201CMQ045PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
201CMQ045PBF Details Description
Related parts for 201CMQ045PBF
RECT BRIDGE 1200V 90A MTK datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFP datasheet.pdf
IC SAFETY CIRCUIT CHARGE 8UTDFN datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 430MA 1.29 OHM datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP 20A 38QFN datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf