CTS Electronic Components 201UR103B
201UR103B picture photo
Mfg. Part Number
201UR103B
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.2W TH
Datasheet Download
201UR103B.pdf
Availability of 201UR103B
QUANTITY
201UR103B Order Process
Ship out your order
Specifications of 201UR103B
Internal Part NumberEIS-201UR103B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsU201 Series Footprint
U201 Series Bottom
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series201
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient-
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.594" x 0.734" Face x 0.220" H (15.10mm x 18.64mm x 5.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)201UR103B
Related Links201U, 201UR103B Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
201UR103B Details Description
Related parts for 201UR103B
MMIC AMPLIFIER SOT-343R datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 30POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 251MA 2 OHM TH datasheet.pdf
SOCKET ASSY FOR HELIEON 80MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 9.5VC 10DFN datasheet.pdf
CONN PIN #20 CRIMP 15 GOLD datasheet.pdf
EVAL KIT ZYNQ-7000 SOC ZC702 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf