CTS Electronic Components 201XR253B
201XR253B picture photo
Mfg. Part Number
201XR253B
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.2W TH
Datasheet Download
201XR253B.pdf
Availability of 201XR253B
QUANTITY
201XR253B Order Process
Ship out your order
Specifications of 201XR253B
Internal Part NumberEIS-201XR253B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsX201 Series Footprint
X201 Series Bottom
Standard Package600
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series201
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient-
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.594" x 0.734" Face x 0.734" H (15.10mm x 18.64mm x 18.64mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)201XR253B
Related Links201X, 201XR253B Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
201XR253B Details Description
Related parts for 201XR253B
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 860MA 133 MOHM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 64A/145A PQFN datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 32 POS datasheet.pdf