TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 202K153-3/42-0
202K153-3/42-0 picture photo
Mfg. Part Number
202K153-3/42-0
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Boots, Caps
Brief Description
BOOT MOLDED
Datasheet Download
202K153-3/42-0.pdf
Availability of 202K153-3/42-0
QUANTITY
202K153-3/42-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 202K153-3/42-0
Internal Part NumberEIS-202K153-3/42-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Boots, Caps
SeriesThermofit 202K1
TypeBoot
Shell Size - Insert53
FeaturesAdhesive Coating, Flame Retardant, Lip
ColorBlack
MaterialPolyolefin, Semi-Rigid
Large Diameter Supplied1.358" (34.5mm)
Large Diameter Recovered0.823" (20.9mm)
Small Diameter Supplied1.358" (34.5mm)
Small Diameter Recovered0.270" (6.9mm)
Large Recovered Length1.650" (42.0mm)
Small Recovered Length0.768" (19.5mm)
Total Length Supplied-
Total Length Recovered3.150" (80.0mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)202K153-3/42-0
202K153-3/42-0 Details Description
Related parts for 202K153-3/42-0
CONN RECEPT 36 POS METRIMATE datasheet.pdf
QUICKIE*II HEADER datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 5V SMD datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 500' datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6350K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100 L.585 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 240V 225MA SOD123 datasheet.pdf