TE Connectivity AMP Connectors 203M010-19B06-12
203M010-19B06-12 picture photo
Mfg. Part Number
203M010-19B06-12
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10-10SL
Datasheet Download
203M010-19B06-12.pdf
Availability of 203M010-19B06-12
QUANTITY
203M010-19B06-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 203M010-19B06-12
Internal Part NumberEIS-203M010-19B06-12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Series203M0
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside0.732" (18.60mm)
Shell Size - Insert10, 10S, 10SL
Thread Size5/8-24 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesTermination Ring
Ingress Protection-
Includes3 pcs - 1 Backshell, 1 Braid, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)203M010-19B06-12
Related Links203M010-, 203M010-19B06-12 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
203M010-19B06-12 Details Description
Related parts for 203M010-19B06-12
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 2.60A 6V 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 7A 8 MOHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf