TE Connectivity Raychem Cable Protection 203M618-19B
203M618-19B picture photo
Mfg. Part Number
203M618-19B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE
Datasheet Download
203M618-19B.pdf
Availability of 203M618-19B
QUANTITY
203M618-19B Order Process
Ship out your order
Specifications of 203M618-19B
Internal Part NumberEIS-203M618-19B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Series203M6
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.378" (35.00mm)
Shell Size - Insert18
Thread Size1 1/16-18 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingUnshielded
ColorOlive Drab
Features-
Ingress Protection-
Includes2 pcs - 1 Backshell, 1 O-Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-26482 Series I Class E, F Connectors
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)203M618-19B
Related Links203M6, 203M618-19B Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
203M618-19B Details Description
Related parts for 203M618-19B
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 56TSSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM50H/MC50F/X datasheet.pdf
IC SWITCH HISIDE SMART TO220-7 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 3W DO204AL datasheet.pdf
RES 80 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf