TE Connectivity AMP Connectors 204M020-19B14-12
204M020-19B14-12 picture photo
Mfg. Part Number
204M020-19B14-12
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 21 OLIV
Datasheet Download
204M020-19B14-12.pdf
Availability of 204M020-19B14-12
QUANTITY
204M020-19B14-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 204M020-19B14-12
Internal Part NumberEIS-204M020-19B14-12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Series204M0
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside1.468" (37.29mm)
Shell Size - Insert20, 21
Thread Size1 3/16-18 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesTermination Ring
Ingress Protection-
Includes-
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series I, II Class E, T Connectors
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)204M020-19B14-12
Related Links204M020-, 204M020-19B14-12 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
204M020-19B14-12 Details Description
Related parts for 204M020-19B14-12
IDC CABLE - MKR20A/MC20G/MKR20A datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 42A SOT-227 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN +/-12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 30 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf