Illinois Capacitor 205DER2R5SFQ
205DER2R5SFQ picture photo
Mfg. Part Number
205DER2R5SFQ
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 2F -20%, +50% 2.5V T/H
Datasheet Download
205DER2R5SFQ.pdf
Availability of 205DER2R5SFQ
QUANTITY
205DER2R5SFQ Order Process
Ship out your order
Specifications of 205DER2R5SFQ
Internal Part NumberEIS-205DER2R5SFQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesDER
Packaging*
Capacitance2F
Tolerance-20%, +50%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
Termination*
Mounting Type*
Package / Case*
Lead Spacing*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)205DER2R5SFQ
Related Links205DER, 205DER2R5SFQ Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
205DER2R5SFQ Details Description
Related parts for 205DER2R5SFQ
RES SMD 22 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 3 Circuit 0.571" (14.50mm) datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 3A DO214AB datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
SR06 110VAC 2 INPUTS, 3 OUTPUTS datasheet.pdf
ROUND SPACER M6 NYLON 1" datasheet.pdf
RES 105 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
INSERT MALE 10+2POS+1GND CRIMP datasheet.pdf