Illinois Capacitor 205PPA152KS
205PPA152KS picture photo
Mfg. Part Number
205PPA152KS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2UF 10% 1.5KV AXIAL
Datasheet Download
205PPA152KS.pdf
Availability of 205PPA152KS
QUANTITY
205PPA152KS Order Process
Ship out your order
Specifications of 205PPA152KS
Internal Part NumberEIS-205PPA152KS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPA
PackagingBulk
Capacitance2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC575V
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.9 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.654" Dia x 2.323" L (42.00mm x 59.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)205PPA152KS
Related Links205PP, 205PPA152KS Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
205PPA152KS Details Description
Related parts for 205PPA152KS
IC SINGLE LVDS TRANSCEIVR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 2% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 384K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
PMI CAP GRN STOVEPIPE 11/16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf