NorComp 2064-18-01RP2
2064-18-01RP2 picture photo
Mfg. Part Number
2064-18-01RP2
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
2064-18-01RP2.pdf
Availability of 2064-18-01RP2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2064-18-01RP2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2064-18-01RP2
Internal Part NumberEIS-2064-18-01RP2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series2064
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2064-18-01RP2
Related Links2064-1, 2064-18-01RP2 Datasheet, NorComp Distributor
2064-18-01RP2 Details Description
Related parts for 2064-18-01RP2
IC REGISTERED TXRX 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.7PF 50V 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.15V 1A 8LFCSP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 30"W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
4W 2X 24V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DIODE FAST REC R9G 1100A 1200V datasheet.pdf