Vishay/Dale RER60F1101RCSL
RER60F1101RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F1101RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 1.1K OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F1101RCSL.pdf
Availability of RER60F1101RCSL
QUANTITY
RER60F1101RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F1101RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F1101RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F1101RCSL
Related LinksRER60F1, RER60F1101RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F1101RCSL Details Description
Related parts for RER60F1101RCSL
RES 9.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
CONN HEADER 84POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC SYNC 4BIT BINAR COUNT 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
MINI CON-X GROMMET LONG datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CTV 6C 6#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
M805 7C 7#16 SKT RECP OM datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf