TE Connectivity Raychem Cable Protection 206M008-19B04
206M008-19B04 picture photo
Mfg. Part Number
206M008-19B04
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
ADPTR TINEL LOCK STR SHELL 8
Datasheet Download
206M008-19B04.pdf
Availability of 206M008-19B04
QUANTITY
206M008-19B04 Order Process
Ship out your order
Specifications of 206M008-19B04
Internal Part NumberEIS-206M008-19B04
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Series206M0
TypeBackshell, Heat Shrink Adapter
Cable Opening-
Diameter - Outside0.711" (18.05mm)
Shell Size - Insert8
Thread Size7/16-28 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium
ShieldingShielded
ColorOlive Drab
FeaturesTermination Ring
Ingress Protection-
Includes6 pcs - 1 Backshell, 1 Braid, 1 O-Ring, 2 Screws, 1 Tinel Ring
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-26482 Series I Class E, F Connectors
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)206M008-19B04
Related Links206M00, 206M008-19B04 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
206M008-19B04 Details Description
Related parts for 206M008-19B04
RES SMD 2.74K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
SPARE CONTROLLER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
04 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf