TE Connectivity AMP Connectors 206M012-19A06
206M012-19A06 picture photo
Mfg. Part Number
206M012-19A06
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 OLIVE
Datasheet Download
206M012-19A06.pdf
Availability of 206M012-19A06
QUANTITY
206M012-19A06 Order Process
Ship out your order
Specifications of 206M012-19A06
Internal Part NumberEIS-206M012-19A06
Cable Opening-
Diameter - Outside0.970" (24.65mm)
Shell Size - Insert12
Thread Size11/16-24 UNEF
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)206M012-19A06
Related Links206M01, 206M012-19A06 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
206M012-19A06 Details Description
Related parts for 206M012-19A06
RES SMD 240K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD X-SAFE 2PL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 6AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf