Vishay/Dale RNC55J2181BSRE6
RNC55J2181BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2181BSRE6
Brief Description
RES 2.18K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2181BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2181BSRE6
QUANTITY
RNC55J2181BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2181BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2181BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2181BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2181BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2181BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2181BSRE6
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 825 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARLINGTON 4DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
A5 DRIVE SINGLE OR 3 PHASE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 35A TO3P datasheet.pdf
CONN RCPT 14P INLINE SKT SLD datasheet.pdf
4,7UF 63V 6,5X18MM 85C 10000H datasheet.pdf